HYPNOTERAPIE

Hypnóza je zvláštní psychický stav. Je to změněný stav vědomí, připomínající spánek. Sama hypnóza však spánkem není. Vyznačuje se zvýšenou sugestibilitou, tj. vnímavostí k navození určitých představ, prožitků či pohybů - a to na základě pokynů (sugescí) terapeuta. Člověk může být hypnotizován jen pokud sám chce. Když se hypnóze vědomě brání, nefunguje, ani nemá žádný efekt. Hypnotický stav může mít různou hloubku. Míra hloubky je individuální. Převážné procento lidí je schopno dosáhnout jen velmi lehkého hypnotického stavu. Méně lidí dosáhne středního stupně a jen velmi malé procento populace je možné uvést do hlubokého hypnotického stavu.

Jak se v hypnóze člověk cítí? V lehké hypnóze má pocit uvolnění, příjemného, relaxovaného stavu až malátnosti a ospalosti. Po celou dobu si uvědomuje vše, co se děje a po skončení hypnózy si vše pamatuje. Ve středním stupni se zvyšuje vnímavost k sugescím terapeuta. U hypnotizovaného je možné navodit různé příjemné a zklidňující iluze až halucinace. V hluboké hypnóze jsou představy velmi živé a zcela realistické. U tohoto stupně si jedinec průběh hypnózy obvykle nepamatuje. Pokud však dostane příslušnou instrukci, je schopen si ho vybavit.

V medicíně a psychologii se hypnóza využívá pouze k léčebným a terapeutickým účelům. Pomocí změněného stavu vědomí se tak odstraňují některé tělesné nebo psychické problémy člověka. Obvykle se používá jako doplněk běžné psychoterapeutické práce, která se zabývá problémy jedince z komplexního hlediska. 

Hypnotizovat by měl pouze odborník (zpravidla psycholog nebo lékař), který je v této metodě dobře vyškolený a vycvičený. 

Kontakt